Seo

SEO

SEO, Search Engine Optimization olarak bilinen bir kavramdır. Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonu olarak geçmektedir. SEO işleminin yapılma nedeni çok basittir. Google başta olmak üzere diğer tüm arama motorlarının sizin sitenizi daha iyi bir şekilde tarayabilmesidir. Bunu botları aracılığı ile yapıyor olup sistem tamamen otomatik olarak taramaktadır. Bu taramayı ise sitenizi ne zamanda bir güncellediğinize bağlı olarak yapmaktadır.

Eksa Bilişim hizmetleri arasında Google’ın algoritmasına yönelik çalışmalarımız ile ön plana çıkmaktayız. SEO arama motorlarının kullandıkları algoritmaya yönelik iyileştirmeler sonucunda sitenizi üst sıralara taşımak için yapacağımız çalışmaların tümü olarak da adlandırılabilir.

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru olan Google, SEO uygulayacak kişilerin gözünde en önde yer almaktadır. Yani yapılan çalışmaların tümü Google’e yöneliktir. Google sıralama aşamasında en kaliteli siteleri yukarı taşımaktadır. Bunun için birçok faktör bulunmaktadır. Popüler olan Google arama motorunun belirtilen algoritma seçeneklerine yönelik çalışmalar yapıldığı takdirde aynı sektörde hizmet verdiğiniz sitelerin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Google SEO nasıl yapılır diye merak edecek olanlar olabilir. Fakat bunun için verilebilecek tek bir cevap yoktur. Site hızı, mobil uyumluluk, içerik – kod oranı ve sayabileceğimiz bir çok etken buna bağlıdır. Bu etkili olan kavramları yazımızın alt kısmında kısa açıklamalar ile inceleyeceğiz. Eksa Bilişim olarak tüm bu sayılanları sizler için  profesyonel bir şekilde yapıyoruz.

Öncelikle SEO ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki site  içi SEO’dur. Bu aşamada sitenizin içerisinde meta etiketleri veya kullanıyorsanız wordpress eklentileri ile yapmak mümkündür. Siteniz içerisinde yapacağınız çeşitli optimizasyonlar sonucunda site içi seonuzu başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. İkinci olarak ise site dışı SEO gelmektedir. Bu aşamada tamamen sitenizden bağımsız mecralarda çalışmalar yaparak SEO’ya katkı sağlayacaksınız. Örnek verecek olursak backlink çalışması, sosyal medya çalışması gibi işlemlerden oluşmaktadır.

İçerik ve Görsel Optimizasyonu

Siteniz içerisinde kullanacak olduğunuz görseller ve metinlerin yayınlandığı alandaki yazım biçimleri çok önemlidir. Bunun sebebi ise yazıyı okuyacak kullanıcı sıkılıp sitenizde uzun süreler boyunca durunca “hemen çıkma” oranı düşecek olup sitenizin SEO puanı yükselecektir. Bu aşamada kullanıcıları önemseyecek olup onlar için anlaşılabilir, akıcı ve eğlenceli görsellerle destekli yazılar oluşturmaktayız. Bu aşamadan sonra sizin yazdığınız yazılar kısa olmayıp, aynı zamanda okurken sıkmayacak cinsten olmalı.

Site Hızı Etkisi

Google yayınladığı yazılar ile sitenin açılış ve dolaşma hızına çok önem verdiğini söylemektedir. Yavaş sayfalar kullanıcıları beklettiğinden dolayı kötü bir deneyim oluşturuyor. Google’da bu siteleri alt sıralara çekerek önceliği yüksek hıza sahip sitelere veriyor. Durum böyle olunca sitenizin hızını yükseltmek kaçınılmaz bir zorunluluk olacaktır. Bunu gereksiz kodları azaltarak, kodlarda sıkıştırma yaparak, cache ve CDN hizmeti kullanarak yapabiliyoruz. CDN hizmeti ücretli sunuluyor olup site hızında büyük ölçüde artış sağlamaktadır. Ziyaretçi çekmek istiyorsanız az miktarda parayı gözden çıkarmanız gerekecektir. Fakat yaptığınız proje kalıcı olacak olup, sizlere getirisi çok daha fazla olacaktır. O yüzden başta verdiğiniz paraya üzülmenize gerek yok. Site hızı SEO konusunda oldukça önemlidir, atlanmaması gereklidir.

 

Search Engine Tags

Türkçe karşılığı arama motoru etiketleridir. Sitenizin header bölmesine yerleştireceğimiz siteyi tanıtan meta etiketleri sayesinde arama motorlarının sizi tanımasını kolaylaştırabiliriz. Arama motorları sizi tanıdığı zaman indexleme işini daha hızlı ve kolay şekilde yapacaktır. Bu da arama motorunun sizi sevmesi anlamına gelmektedir.

Backlink

Yukarıda verdiğimiz bazı site içi seo optimizasyonu terimleri ardından şimdi de site dışı seo optimizasyonu kavramını inceleyeceğiz. Backlink kendi kategorinizde başka sitelerden link alma işidir. Size sağladığımız linkler siteniz ile alaklı olduğunda ve doğal backlink aldığınızda sitenize etkisi çok büyük olacaktır. Spam backlinkler arama motorları tarafından sevilmemektedir.

Sektörünüze ait anahtar kelimelerinizde sizi üst sıralara taşıyoruz. Arama sonuçlarında ilk sayfada gözükmenin size katkısını ancak yaşayınca anlayabilirsiniz.